Fredag, 12. aug.

09.00 - 22.00
Havnen

FLODbadet

Oplev det fremtidige FLODbad i Randers Ugen

10.00 - 22.00
Randers City

Open By Night

Oplevelser for hele familien til Open By Night i Randers City.

10.00 - 14.00
GAIA Museum Outsider Art

Kunsten er lang, Livet er kort, Graven er sort

Oplev en helt særlig udstilling med outsiderkunstneren Kenneth Rasmussens fantastiske strik og grafiske værker på GAIA Museum

12.00 - 18.00
Randers Bibliotek

Bamsebad

Tag et bad med de farlige bamser

14.00 - 01.00
Havnen

Tivoli

Randers Ugen byder på Tivoli

15.00 - 18.00
Havnefronten (citysiden) ved Randers Bro

WaterBalls

WaterBalls - NYT forskellige farver

15.30 - 17.00
Østervold

Åbningskoncert

Nabiha, Bjørnskov og Katie Keller synger Randers Ugen 2016 i gang

15.30 - 18.30
Jazz- og Folkteltet i Dytmærsken

PS Swingband

Åbning af Jazz- og Folkteltet 2016

16.00 - 01.00
Havnefronten (citysiden) ved Randers Bro

OktoberFest Teltet

OktoberFest Teltet med den gode tyrolerstemning.

16.30 - 16.45
Randers Amtsavis

Styling af Randers Pigerne

Sponsorfrisørerne styler deres Randers Pige

18.00 - 22.00
Rosenlund, Tøjhushaven

Gourmet I Tøjhushaven

POP-up Restaurant fra NORevent

18.30 - 22.00
PAKHUSET

FISK VILDT OG SASCHA DUPONT - I PAKHUSET

PAKHUSET FÅR FORNEMT BESØG I RANDERS UGEN

19.00 - 21.00
Jazz- og Folkteltet i Dytmærsken

PS Swingband

Efter en kort pause fortsætter PS Swingband åbningsdagen

19.30 - 20.00
Brødregade

Catwalk gennem Brødregade

Randers Pigerne går modeshow

20.00 - 03.00
Cafe Von Hatten

SHY SHY SHY + TUNNELVISION // CAFE VON HATTEN

Elctropop fra Roskilde Festival til Kælderen på Von Hattenstræde 7

20.00 - 23.00
Sct. Mortens Kirke

Natkirke

Kom og oplev Sct. Mortens Kirke i stearinlysenes skær

20.30 - 00.30
Torvet i Storegade

ELECTRIC FEDERATION

Pop, rock og kolde øl. God musik og fest for alle voksne på Torvet i Storegade.

22.00 - 01.00
Jazz- og Folkteltet i Dytmærsken

King Pleasure & The Biscuit Boys

Simplethen det fedeste band, vi kunne skaffe til åbningsdagen!!!!

23.00 - 02.00
Tante Olga

Noahs Ark

De lokale, rutinerede og musikalske musikere har udvalgt alle deres favoritter fra 60’erne til nu – Beatles, Stones, Eagles, Elton John, Status Que m. fl. - glad musik, uden for megen dikkedarer.

23.55 - 03.30
Barrys Pub

4PLAY

4PLAY sørger for fest hele natten når Randersugen åbner!

Lørdag, 13. aug.

09.00 - 20.00
Tronholmparken

Minigolf

Kom og slå et slag sammen med familie og venner

09.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Bamsebad

Tag et bad med de farlige bamser

09.00 - 18.00
Havnen

Harbour Challenge Randers

7 km. forhindringsløb med over 30 forhindringer på og i vandet omkring det rå miljø ved Randers Havn.

09.00 - 22.00
Havnen

FLODbadet

Oplev det fremtidige FLODbad i Randers Ugen

10.00 - 12.00
Randers Bibliotek

Coding Pirates - Randers

Coding Pirates i Randers

10.00 - 16.00
Østervold

Red Barnet Randers - Mød os i teltet!

Red Barnet Randers: Vi har telt på Østervold. Kom og find ud af, hvad vi laver - og husk at tage børnene med!

10.00 - 15.30
Tronholmen

Rally på Tronholmen i Randers

Brølende motorer og hvinende dæk skaber stemning når Rallyeliten mødes på Tronholmen

10.00 - 16.00
Fritidscentret

Randers Husflid

Randers Husflidsforening

10.00 - 13.00
Tronholmparken

RgF - Spinning

Spinning event med Randers gymnastiske Forening - tilmelding påkrævet.

10.00 - 11.00
Tronholmparken

RgF - Power Fit

Prøv Power Fit - Koreograferet styrketræning til lækre rytmer

10.00 - 14.00
Tronholmparken

Swim Team Neptun

Kom og mød Swim Team Neptun og få en forsmag på hvad svømning også kan være

10.00 - 15.00
Tronholmparken

Randers Squash Klub

Prøv kræfter med squash, som er en sjov og tempofyldt ketchersport

10.00 - 14.00
Tronholmparken

Randers MMA

Kampsports træning med Randers MMA

10.00 - 11.00
Jazz- og Folkteltet i Dytmærsken

Bands fra Klub 85

Lokale kunstnere i Jazz- og Folkteltet

10.00 - 13.00
Rådhustorvet

Lions Bilnøglelotteri 2016

Lions Bilnøglelotteri

10.00 - 14.00
Tronholmparken

Cong Carter Randers - Thai & kickboxing

Kom og prøv kræfterne af med Cong Carter Randers Thaiboxing klub i Randers Ugen.

10.00 - 14.00
Tronholmparken

Randers Skyttekreds - Biatlon

Skyd den af med biatlon i Randers Ugen!

10.00 - 12.00
Randers Fjord Golfklub

Gå en gratis golfrunde

Gratis Golf på Pay & Play bane

10.00 - 15.00
GAIA Museum Outsider Art

Kunsten er lang, Livet er kort, Graven er sort

Oplev en helt særlig udstilling med outsiderkunstneren Kenneth Rasmussens fantastiske strik og grafiske værker på GAIA Museum

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

INGE RASMUSSEN - Mindeophængning

Mindeophængning i KUNSTLABORATORIET

11.00 - 17.00
Fritidscentret

Censurfri Fernisering 2016 - Randers Ugens 40 Års Jubilæum

Censurfri Udstilling- Fernisering 2016, fejre Randers Festuges 40 Års Jubilæum. Over 115 forskellige kunstnere fra hele landet er med på Censurfri, der foregår hvert år i hele Randers Festuge.

11.00 - 17.00
Jens Otto Krags Plads

BikeFight 2016

International freestyle BMX konkurrence

11.00 - 12.00
Tronholmparken

RgF - Cirkeltræning

Prøv Cirkeltræning - den hurtige og effektive form for styrketræning

11.00 - 12.00
Tronholmparken

RgF - Pilates

Pilates - kropsholdning, vejrtrækning og styrke

11.00 - 15.00
Tronholmparken

Kristrup Tennisklub

Oplev glæden ved at spille tennis sammen som familie - kom til minitennis og beach tennis

11.00 - 13.00
Tronholmparken

Randers Thunder AFC

Amerikansk Fodbold - Åben træning med Randers Thunder AFC

11.00 - 13.00
Randers Kunstmuseum

Deltag i KO-QUIS

Utraditionel tegnekonkurrence for børn!

11.00 - 12.00
Jazz- og Folkteltet i Dytmærsken

Løvetand Band

Lokale kunstnere i Jazz- og Folkteltet

11.00 - 12.00
Rådhustorvet

O-HOY! Oceaner af frihed af Teatret Brændende Kærlighed (dk)

En skarp komedie om Freja, der arver en båd og nu venter skumsprøjt, saltvand og vind i sejlene

11.30 - 12.30
Justesens Plæne

RAP OM KAP - RANDERS 2016

3000 ænder slippes løs i Gudenåen i årets Rap om Kap ræs

12.00 - 16.00
Atelier 12B

Udstilling i Atelier 12B i Randers

Atelier 12B - åbent værksted med billedkunst, kunsthåndværk, keramik m.m.

12.00 - 01.00
Havnefronten (citysiden) ved Randers Bro

OktoberFest Teltet

OktoberFest Teltet med den gode tyrolerstemning.

12.00 - 18.00
Havnefronten (citysiden) ved Randers Bro

WaterBalls

WaterBalls - NYT forskellige farver

12.00 - 12.30
Tronholmparken

RgF - Crossdance

Sjov og effektiv dansefitness med smil, energi og sved på panden

12.30 - 13.00
Tronholmparken

RgF - Yoga

Prøv Yoga og giv din krop styrke, smidighed og balance.

12.30 - 13.30
Jazz- og Folkteltet i Dytmærsken

Randers Egnsteaters kor

Lokale kunstnere i Jazz- og Folkteltet

13.00 - 15.00
Tronholmparken

Randers Volleyball Klub og Randers Beach Club

Kom og prøv beachvolley og få en snak om de mange muligheder for volleyball i Randers.

13.00 - 16.00
Tronholmparken

Randers Karate Skole

Oplev nogle af landets bedste karateudøvere og prøv det selv

13.00 - 15.00
Randers Kunstmuseum

Udstillingsåbning - LYSETS OG FARVENS MESTER - Theodor Philipsen

Randers Kunstmuseum har den glæde at invitere til udstillingsåbning af LYSETS OG FARVENS MESTER med den danske impressionist Theodor Philipsen.

13.00 - 14.00
Tronholmparken

Mød Randers FC's Superligaspillere

Kom og få en snak og en autograf, når Randers FC's spillere kigger forbi Tronholmparken!

13.30 - 14.30
Jazz- og Folkteltet i Dytmærsken

Riverside Gospelchoir

Lokale kunstnere i Jazz- og Folkteltet

14.00 - 01.00
Havnen

Tivoli

Randers Ugen byder på Tivoli

14.30 - 15.00
Tronholmparken

RgF - Gymnastikopvisning

Oplev RgF's dygtige gymnaster i et fantastisk show

15.00 - 18.00
Jazz- og Folkteltet i Dytmærsken

Rebold & Rebold

Lokale kunstnere i Jazz- og Folkteltet

18.00 - 19.00
Skovbakken

Opera i det fri ved Det Kongelige Teater

Operakoncert på Skovbakken

18.00 - 22.00
Rosenlund, Tøjhushaven

Gourmet I Tøjhushaven

POP-up Restaurant fra NORevent

18.30 - 21.30
Jazz- og Folkteltet i Dytmærsken

All Time Jazzband

Velkommen til lørdag aften i Jazz- og Folkteltet

18.30 - 22.00
PAKHUSET

FISK VILDT OG SASCHA DUPONT - I PAKHUSET

PAKHUSET FÅR FORNEMT BESØG I RANDERS UGEN

20.00 - 03.00
Cafe Von Hatten

SONJA HALD // CAFE VON HATTEN

nytidens troubadour

20.30 - 00.30
Torvet i Storegade

DODXL

Pop, rock og kolde øl. God musik og fest for alle voksne på torvet i Storegade.

22.00 - 01.00
Jazz- og Folkteltet i Dytmærsken

Ann Faurholt & Finn Burichs New Orleans Jazzband

Ann Faurholt og orkester slutter lørdagen af

23.59 - 04.00
Barry's Pub

KARAOKE NIGHT

KARAOKE NIGHT: Syng med eller syng selv hele natten i festligt lag på Barry's Pub

Søndag, 14. aug.

09.00 - 14.00
Dronningborg Stadion

Fjordløbet

Velkommen til Fjordløbet, som traditionen tro køres første søndag i Randers Festuge

09.00 - 20.00
Tronholmparken

Minigolf

Kom og slå et slag sammen med familie og venner

09.00 - 22.00
Havnen

FLODbadet

Oplev det fremtidige FLODbad i Randers Ugen

10.00 - 17.00
Fritidscentret

Censurfri Udstilling 2016 - Randers Ugens 40 Års Jubilæum

Censurfri Udstilling 2016, fejre Randers Festuges 40 Års Jubilæum. Over 115 forskellige kunstnere fra hele landet er med på Censurfri, der foregår hvert år i hele Randers Festuge.

10.00 - 15.00
Jens Otto Krags Plads

Scootfight 2016

Landsdækkende scootkonkurrence med børn og unge fra hele Danmark.

10.00 - 12.00
Statskolen Idrætshal

Åben Familiefloorball

Floorball er intensivt sjovt og Danmarks hurtigste voksende holdsport. Kom og prøv for hele familien

10.00 - 11.30
RgF Hallen

Søndags Fræs - børn op til 6 år

Sjov og samvær med familien

10.00 - 16.00
Fritidscentret

Randers Husflid

Husflid

10.00 - 14.00
Tronholmparken

Randers Firma Sport - Petanque

Kig forbi til et spil Petanque - Vi tager gerne imod en udfordring!

10.00 - 13.00
Tronholmparken

Kallehavegaard Rideklub

Pony træk med Kallehavegaard Rideklub

10.00 - 15.00
Tronholmparken

Randers Squash Klub

Prøv kræfter med squash, som er en sjov og tempofyldt ketchersport

10.00 - 12.00
Sct. Mortens Kirke

Kunstudstilling

med værker af kunstneren Ninni Lodahl

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

LYSETS OG FARVENS MESTER- Theodor Philipsen

Markant og enestående udstilling med en af dansk kunsts mest banebrydende kunstnere - den danske maler og impressionist Theodor Philipsen (1840-1920)

10.00 - 14.00
Tronholmparken

Randers Skyttekreds - Biatlon

Skyd den af med biatlon i Randers Ugen!

10.00 - 12.00
Randers Fjord Golfklub

Gå en gratis golfrunde

Gratis Golf på Pay & Play bane

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

INGE RASMUSSEN - Mindeophængning

Mindeophængning i KUNSTLABORATORIET

11.00 - 16.00
Atelier Mikkelin

RANDERS UGEN I HELSTED

Egegårdsvej 54: Maleriudstilling i haven

11.00 - 16.00
Anders Lerche

RANDERS UGEN I HELSTED

Egegårdsvej 37: Stenhoveder med sjæl

11.30 - 16.00
Enghøj Sognegård

Fernisering på kunstudstilling med Helga Kristmundsdóttir

Helga Kristmundsdóttir udstiller sine malerier

12.00 - 16.00
Atelier 12B

Udstilling i Atelier 12B i Randers

Atelier 12B - åbent værksted med billedkunst, kunsthåndværk, keramik m.m.

12.00 - 23.59
Havnefronten (citysiden) ved Randers Bro

OktoberFest Teltet

OktoberFest Teltet med den gode tyrolerstemning.

12.00 - 18.00
Havnefronten (citysiden) ved Randers Bro

WaterBalls

WaterBalls - NYT forskellige farver

12.00 - 13.30
RgF Hallen

Søndags Fræs - børn 6-12 år

Sjov og samvær med familien

13.00 - 15.00
Tronholmparken

Randers Volleyball Klub og Randers Beach Club

Kom og prøv beachvolley og få en snak om de mange muligheder for volleyball i Randers.

15.00 - 16.30
Skovbakken

Så Syng da Randers

Korby Randers inviterer til en hyggelig eftermiddag med fællessang under bøgetræerne på Skovbakken.

15.00 - 17.30
Jazz- og Folkteltet i Dytmærsken

Blæseorkestret Søndermarken

Traditionen tro søndag eftermiddag

18.00 - 00.00
Havnen

Tivoli

Randers Ugen byder på Tivoli

20.00 - 23.00
Jazz- og Folkteltet i Dytmærsken

The Druids

Fra Irland denne tirsdag aften i Jazz- og Folk-teltet

20.00 - 23.30
Torvet i Storegade

REBOLD FAMILY

Pop, rock og kolde øl. God musik og fest for all voksne på torvet i Storegade.

Mandag, 15. aug.

08.00 - 19.00
Randers Bibliotek

Bamsebad

Tag et bad med de farlige bamser

09.00 - 20.00
Tronholmparken

Minigolf

Kom og slå et slag sammen med familie og venner

09.00 - 11.00
Bombardier

Pensionistkaffebord

Randers Ugen byder på pensionisterne store kaffebord

09.00 - 22.00
Havnen

FLODbadet

Oplev det fremtidige FLODbad i Randers Ugen

10.00 - 17.00
Fritidscentret

Censurfri Udstilling 2016 - Randers Ugens 40 Års Jubilæum

Censurfri Udstilling 2016, fejre Randers Festuges 40 Års Jubilæum. Over 115 forskellige kunstnere fra hele landet er med på Censurfri, der foregår hvert år i hele Randers Festuge.

10.00 - 12.00
Randers Fjord Golfklub

Gå en gratis golfrunde

Gratis Golf på Pay & Play bane

10.00 - 16.00
GAIA Museum Outsider Art

Kunsten er lang, Livet er kort, Graven er sort

Oplev en helt særlig udstilling med outsiderkunstneren Kenneth Rasmussens fantastiske strik og grafiske værker på GAIA Museum

12.00 - 16.00
Atelier 12B

Udstilling i Atelier 12B i Randers

Atelier 12B - åbent værksted med billedkunst, kunsthåndværk, keramik m.m.

12.00 - 12.30
Rådhustorvet

Nujork Denzing Kwiin af Theatre Irrwisch (Østrig)

En gruppe skøre discodansere kridter dansegulvet op, når deres DJ sætter strøm på hans voluminøse lydanlæg.

13.00 - 15.00
Enghøj Sognegård

Kunstudstilling med Helga Kristmundsdóttir

Helga Kristmundsdóttir udstiller sine malerier

14.00 - 17.00
Tronholmparken

Cykeltur

Cykeltur til Romalt og Paderup Mose

14.00 - 17.00
Jazz- og Folkteltet i Dytmærsken

Hot og Pjalten

Igen i år kan I møde Hot og Pjalten to eftermiddage i Jazz- og Folkteltet

15.00 - 18.00
Havnefronten (citysiden) ved Randers Bro

WaterBalls

WaterBalls - NYT forskellige farver

15.00 - 15.30
Brødregade

WEGENSTREITS GUESTS af Theatre Irrwisch (Østrig)

Stylteteater udført med kærlighed og anarkisme

16.00 - 23.59
Havnefronten (citysiden) ved Randers Bro

OktoberFest Teltet

OktoberFest Teltet med den gode tyrolerstemning.

16.00 - 20.00
Frivillighedens Hus

Åbningsfest i Frivillighedens Hus!

Kom med til åbning af Randers' splinter nye "Frivillighedens Hus". Her finder du Frivilligværkets sekretariat, som står klar til at hjælpe dig som overvejer at blive frivillig, dig som allerede er i e

16.00 - 17.00
Sct. Mortens Kirke

Orgelfremvisning

Organist ved Sct. Mortens Kirke, Christian Præstholm viser orglet frem.

18.00 - 00.00
Havnen

Tivoli

Randers Ugen byder på Tivoli

19.00 - 20.00
Brugerhuset Dronningborg

Politikoncert

Randers Politiorkester giver koncert.

19.00 - 22.00
Helligåndshuset

Visens Venner i Randers

12 visesangere vil underholde med mange forskellige viser, og der vil være mulighed for at synge med på fællessange. Entrè kr. 90,-

19.00 - 21.00
Fritidscentret, lokale 13, indgang i gården

Prøv at danse rock'n roll

Kom som du er og prøv at danse swing og rock'n roll til livlig musik

19.30 - 22.00
Frelsens Hær

Fælleskirkelig Gudstjeneste

Gudstjeneste arrangeret af forskellige kirkelige menigheder i Randers.

20.00 - 23.00
Jazz- og Folkteltet i Dytmærsken

Fi-Fi-Dong

Gasolin-musik for fuld udblæsning

20.00 - 23.30
Torvet i Storegade

OUTPUT

Pop, rock og kolde øl. God musik og fest for alle voksne på torvet i Storegade.

Tirsdag, 16. aug.

08.00 - 19.00
Randers Bibliotek

Bamsebad

Tag et bad med de farlige bamser

09.00 - 20.00
Tronholmparken

Minigolf

Kom og slå et slag sammen med familie og venner

09.00 - 22.00
Havnen

FLODbadet

Oplev det fremtidige FLODbad i Randers Ugen

09.30 - 10.30
Boldbanen

Cirkus forestillinger for børn i alderen 1 - 6 år

Cirkus forestillinger for børn i Randers kommunes dagpasning i alderen 1 - 6 år.

10.00 - 17.00
Regionshospitalet

Åben hus på Sygehusmuseet

Sygehusmuseet holder åben hus

10.00 - 17.00
Fritidscentret

Censurfri Udstilling 2016 - Randers Ugens 40 Års Jubilæum

Censurfri Udstilling 2016, fejre Randers Festuges 40 Års Jubilæum. Over 115 forskellige kunstnere fra hele landet er med på Censurfri, der foregår hvert år i hele Randers Festuge.

10.00 - 16.00
Håndværksmuseet

Håndværksmuseet for fulde sejl

Udvidet åbningstid og ekstraordinær bemanding af museets gamle værksteder

10.00 - 16.00
Randers

Åbent hus på ældrecentrene

Randers Kommune inviterer alle interesserede indenfor til et glimt af livet på ældrecentrene.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

LYSETS OG FARVENS MESTER- Theodor Philipsen

Markant og enestående udstilling med en af dansk kunsts mest banebrydende kunstnere - den danske maler og impressionist Theodor Philipsen (1840-1920)

10.00 - 16.00
Randers Kloster

Åbent hus på Randers Kloster

Randers Kloster åbner dørene - kom og se vore gode rammer for seniorboliger, ældreboliger, plejeboliger og demensboliger.

10.00 - 12.00
Randers Fjord Golfklub

Gå en gratis golfrunde

Gratis Golf på Pay & Play bane

10.00 - 16.00
GAIA Museum Outsider Art

Kunsten er lang, Livet er kort, Graven er sort

Oplev en helt særlig udstilling med outsiderkunstneren Kenneth Rasmussens fantastiske strik og grafiske værker på GAIA Museum

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

INGE RASMUSSEN - Mindeophængning

Mindeophængning i KUNSTLABORATORIET

11.00 - 12.00
Boldbanen

Cirkus forestillinger for børn i alderen 1 - 6 år

Cirkus forestillinger for børn i Randers kommunes dagpasning i alderen 1 - 6 år.

12.00 - 16.00
Atelier 12B

Udstilling i Atelier 12B i Randers

Atelier 12B - åbent værksted med billedkunst, kunsthåndværk, keramik m.m.

12.00 - 14.00
Havnen

Frokost sejlads.

Frokost sejlads

12.00 - 12.30
Rådhustorvet

GRANNIES af Theatre Irrwisch (Østrig)

Pensionister har også brug for at gå grassat.

12.00 - 18.00
Helligåndshuset

Åbent Hus

Randers Amts Historiske Samfund

13.00 - 15.00
Enghøj Sognegård

Kunstudstilling med Helga Kristmundsdóttir

Helga Kristmundsdóttir udstiller sine malerier

14.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

FARVELAB

Eksperimenter med lys og farve

14.00 - 17.00
Jazz- og Folkteltet i Dytmærsken

Peter Vildmand

Peter Vildmand er tilbage med hygge til Jazz- og Folkteltet

15.00 - 17.00
Havnen

Eftermiddags sejlads.

Eftermiddags sejlads

15.00 - 18.00
Havnefronten (citysiden) ved Randers Bro

WaterBalls

WaterBalls - NYT forskellige farver

15.00 - 16.00
Randers Bibliotek

Fødselsdagsfest i ZOO

Tag din bamse med til fødselsdagsfest i børnebiblioteket

15.00 - 16.00
Randers Kloster

Rundvisning

ved klosterforstander Jesper Bjerre Jakobsen

15.00 - 15.30
Houmeden

Nujork Denzing Kwiin af Theatre Irrwisch (Østrig)

En gruppe skøre discodansere kridter dansegulvet op, når deres DJ sætter strøm på hans voluminøse lydanlæg.

16.00 - 23.59
Havnefronten (citysiden) ved Randers Bro

OktoberFest Teltet

OktoberFest Teltet med den gode tyrolerstemning.

16.00 - 17.00
Randers Kunstmuseum

Reception INGE RASMUSSEN

Reception og mindeophængning

17.00 - 19.30
Østervold

By Orienteringsløb

By Orienteringsløb i Randers midtby og grønne områder - se nye sider af din by og udfordr hjerne og hjerte

17.00 - 18.00
Statskolen Idrætshal

Åben træning - Floorball/Indehockey - u13

Floorball er intensivt sjovt og Danmarks hurtigste voksende holdsport. Kom og prøv

18.00 - 19.00
Statskolen Idrætshal

Åben træning - Floorball/Indehockey - u15

Floorball er intensivt sjovt og Danmarks hurtigste voksende holdsport. Kom og prøv

18.00 - 00.00
Havnen

Tivoli

Randers Ugen byder på Tivoli

18.30 - 20.30
Havnen

Aftensejlads

Aften sejlads

18.30 - 21.00
Mk. Nørrevangs klublokale

Motionsbingo i Randersugen

Hyggelig aktiv vandretur på 4-5 km for hele familien. Køb plader i klublokalet.Se efter ophængte tal på ruten. Afkryds tallene, hvis du har dem på din plade. Præmier ved 1,2,eller 3 vandrette rækker.

18.30 - 21.00
Mk. Nørrevangs klublokale

Motionsbingo i Randersugen

Hyggelig aktiv vandretur på 4-5 km for hele familien. Køb plader i klublokalet.Se efter ophængte tal på ruten. Afkryds tallene, hvis du har dem på din plade. Præmier ved 1,2,eller 3 vandrette rækker.

19.00 - 20.00
Bakkegåren

Randers Spillemandslaug. Koncert

Randers Spillemandslaug giver koncert i Bakkehuset

19.00 - 22.00
Helligåndshuset

Visens Venner i Randers

12 visesangere vil underholde med mange forskellige viser, og der vil være mulighed for at synge med på fællessange. Entrè kr. 90,-

19.00 - 20.30
Statskolen Idrætshal

Åben træning - Floorball/Indehockey - Kvinder

Floorball er intensivt sjovt og Danmarks hurtigste voksende holdsport. Kom og prøv

19.30 - 21.30
Randers EgnsTeater

Uddrivelsen

EN FORESTILLING OM, AT DER ER MÅSKE ER MERE MELLEM HIMMEL OG JORD, END VI FORESTILLER OS

19.30 - 21.00
Sct. Mortens Kirke

Sommerkoncert

Med den engelske organist Christopher Herrick.

20.00 - 22.30
Underværket
20.00 - 23.00
Jazz- og Folkteltet i Dytmærsken

Runway Band

Hør musik med en blanding af country, countryrock og musik der har rødder i det skotsk/irske.

20.00 - 23.30
Torvet i Storegade

MP/IVERSEN

Pop, rock og kolde øl. God musik og fest for alle voksne på torvet i Storegade.

20.30 - 22.00
Statskolen Idrætshal

Åben træning - Floorball/Indehockey - Herrer

Floorball er intensivt sjovt og Danmarks hurtigste voksende holdsport. Kom og prøv

23.55 - 03.00
Barry's Pub

NEW BURNS BLUES & ROCK

Rock, Blues og fuld knald på musikken.

Onsdag, 17. aug.

08.00 - 19.00
Randers Bibliotek

Bamsebad

Tag et bad med de farlige bamser

08.30 - 14.00
Arena Randers

Nem Forsikring Handicapminifestival.

Festival med Jacob Hougaard som konferencier og musik leveret af Basim-Sweethearts-Kandis- og Stig Rossen med vennerne.

09.00 - 20.00
Tronholmparken

Minigolf

Kom og slå et slag sammen med familie og venner

09.00 - 22.00
Havnen

FLODbadet

Oplev det fremtidige FLODbad i Randers Ugen

09.30 - 10.30
Boldbanen

Cirkus forestillinger for børn i alderen 1 - 6 år

Cirkus forestillinger for børn i Randers kommunes dagpasning i alderen 1 - 6 år.

10.00 - 17.00
Fritidscentret

Censurfri Udstilling 2016 - Randers Ugens 40 Års Jubilæum

Censurfri Udstilling 2016, fejre Randers Festuges 40 Års Jubilæum. Over 115 forskellige kunstnere fra hele landet er med på Censurfri, der foregår hvert år i hele Randers Festuge.

10.00 - 11.30
Enghøj Sognegård

Sangcafé

Kan du lide at synge fra Højskolesangbogen og hygge dig med andre sangglade mennesker så mød op

10.00 - 10.30
Randers Bibliotek

Dans og rock med de vilde dyr

Så er der rockkoncert, hvor der skal danses med de vilde tøjdyr

10.00 - 20.00
Randers Kunstmuseum

LYSETS OG FARVENS MESTER- Theodor Philipsen

Markant og enestående udstilling med en af dansk kunsts mest banebrydende kunstnere - den danske maler og impressionist Theodor Philipsen (1840-1920)

10.00 - 12.00
Randers Fjord Golfklub

Gå en gratis golfrunde

Gratis Golf på Pay & Play bane

10.00 - 16.00
GAIA Museum Outsider Art

Kunsten er lang, Livet er kort, Graven er sort

Oplev en helt særlig udstilling med outsiderkunstneren Kenneth Rasmussens fantastiske strik og grafiske værker på GAIA Museum

10.00 - 20.00
Randers Kunstmuseum

INGE RASMUSSEN - Mindeophængning

Mindeophængning i KUNSTLABORATORIET

11.00 - 12.00
Boldbanen

Cirkus forestillinger for børn i alderen 1 - 6 år

Cirkus forestillinger for børn i Randers kommunes dagpasning i alderen 1 - 6 år.

12.00 - 16.00
Atelier 12B

Udstilling i Atelier 12B i Randers

Atelier 12B - åbent værksted med billedkunst, kunsthåndværk, keramik m.m.

12.00 - 14.00
Havnen

Frokost sejlads

Frokost sejlads.

12.00 - 12.30
Rådhustorvet

WEGENSTREITS GUESTS af Theatre Irrwisch (Østrig)

Stylteteater udført med kærlighed og anarkisme

13.00 - 15.00
Enghøj Sognegård

Kunstudstilling med Helga Kristmundsdóttir

Helga Kristmundsdóttir udstiller sine malerier

14.00 - 16.00
Bakkegården

Bakkekorets Sommerkoncert

35 sangglade pensionister underholder.

14.00 - 17.00
Sprogcenter Randers

Alverden i Vestergade

Åbent Hus på Sprogcenter Randers

14.00 - 17.00
Jazz- og Folkteltet i Dytmærsken

Hot og Pjalten

Igen i år kan I møde Hot og Pjalten to eftermiddage i Jazz- og Folkteltet

14.30 - 16.30
Jens Otto Krags Plads

#teltet - SFO fest for 3 klasserne

Lukket arrangement for SFOérne

15.00 - 17.00
Havnen

Eftermiddags sejlads

Eftermiddags sejlads.

15.00 - 18.00
Havnefronten (citysiden) ved Randers Bro

WaterBalls

WaterBalls - NYT forskellige farver

15.00 - 15.30
Brødregade

GRANNIES af Theatre Irrwisch (Østrig)

Pensionister har også brug for at gå grassat.

16.00 - 23.59
Havnefronten (citysiden) ved Randers Bro

OktoberFest Teltet

OktoberFest Teltet med den gode tyrolerstemning.

17.00 - 18.00
Randers Kunstmuseum

Udstillingsintroduktion LYSETS OG FARVENS MESTER - Theodor Philipsen

Introduktion til udstillingen LYSETS OG FARVENS MESTER - Theodor Philipsen

18.00 - 00.00
Havnen

Tivoli

Randers Ugen byder på Tivoli

18.00 - 22.00
Rosenlund, Tøjhushaven

Gourmet I Tøjhushaven

POP-up Restaurant fra NORevent

18.30 - 22.30
Østervold

Randers City Stafet

Randers City Stafet

18.30 - 20.30
Havnen

Aften sejlads

Aften sejlads.

19.00 - 22.00
Jernbanegade 12B

Åbent Hus hos Modeljernbaneklubben "Gudenåen" Randers

Kom og se et kørende modeljernbaneanlæg og dets opbygning

19.00 - 21.30
Helligåndshuset

Baggårdsfortællinger

Randers Fortællerne inviterer til en stemningsfuld aftenvandring med fortællinger og musik i udvalgte gårde og haver. Billetter købes hos AOF og FOF.

19.00 - 23.59
Østervold

Irske Telt - Østervold

Irske Telt - Vi kræser om vores gæster

19.00 - 19.30
Jens Otto Krags Plads

#teltet - Stephanie Maria

lokal livemusik

19.30 - 20.45
Enghøj Kirke

Korkoncert med Concert Clemens

Kom og hør det velsyngende kor Concert Clemens, som synger under ledelse af Carsten Seyer-Hansen

19.30 - 21.30
Randers EgnsTeater

Uddrivelsen

EN FORESTILLING OM, AT DER ER MÅSKE ER MERE MELLEM HIMMEL OG JORD, END VI FORESTILLER OS

19.30 - 22.30
Underværket

Johnny Cash Band (Big River Tour 2016)

For 6. år i træk optræder Johnny Cash Band i Randers-Ugen, og denne gang med et helt frisk sæt med alle de kendte Cash-sange.

20.00 - 23.00
Jazz- og Folkteltet i Dytmærsken

Bayous

Som hvert eneste år i Jazz- og Folkteltet

20.00 - 20.45
Jens Otto Krags Plads

#teltet - Wake Vincent

lokal livemusik

20.00 - 23.30
Torvet i Storegade

FRONTSEAT

Pop, rock og kolde øl. God musik og fest for alle voksne på torvet i Storegade.

21.15 - 22.00
Jens Otto Krags Plads

#teltet - Emily Sick

lokal livemusik

23.55 - 03.00
Barry's Pub

REBOLD BAND

Festligt, underholdende og hyggeligt musik med solisten Gomez.

Torsdag, 18. aug.

08.00 - 19.00
Randers Bibliotek

Bamsebad

Tag et bad med de farlige bamser

09.00 - 20.00
Tronholmparken

Minigolf

Kom og slå et slag sammen med familie og venner

09.00 - 22.00
Havnen

FLODbadet

Oplev det fremtidige FLODbad i Randers Ugen

09.00 - 23.59
Jens Otto Krags Plads

#teltet - E-sport turnering

Ungerådet Randers inviterer til flere store virtuelle turneringer. Bare tilmeld dig og find ud af, hvem der er den bedste.

09.30 - 10.15
Boldbanen

Cirkus forestillinger for børn i alderen 1 - 6 år

Cirkus forestillinger for børn i Randers kommunes dagpasning i alderen 1 - 6 år.

10.00 - 17.00
Fritidscentret

Censurfri Udstilling 2016 - Randers Ugens 40 Års Jubilæum

Censurfri Udstilling 2016, fejre Randers Festuges 40 Års Jubilæum. Over 115 forskellige kunstnere fra hele landet er med på Censurfri, der foregår hvert år i hele Randers Festuge.

10.00 - 11.00
Randers Bibliotek

Godt brølt løve

Bevæg din krop som de vilde dyr i historien.

10.00 - 16.00
Håndværksmuseet

Håndværksmuseet for fulde selj

Udvidet åbningstid og ekstraordinær bemanding af museets gamle værksteder

10.00 - 16.00
Randers

Åbent hus på ældrecentrene

Randers Kommune inviterer alle interesserede indenfor til et glimt af livet på ældrecentrene.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

LYSETS OG FARVENS MESTER- Theodor Philipsen

Markant og enestående udstilling med en af dansk kunsts mest banebrydende kunstnere - den danske maler og impressionist Theodor Philipsen (1840-1920)

10.00 - 12.00
Randers Fjord Golfklub

Gå en gratis golfrunde

Gratis Golf på Pay & Play bane

10.00 - 13.00
Tronholmparken

Seniordag - Kristrup Tennisklub

Oplev glæden ved at spille tennis. Tennis er en sjov og sund sport, der holder dig i form.

10.00 - 13.00
Tronholmparken
10.00 - 13.00
Tronholmparken

Seniordag - Randers gymnastiske Forening

Oplev og prøv Yoga, TRX, Bodyfit og Cirkeltræning - alle kan være med!

10.00 - 13.00
Tronholmparken

Seniordag - Randers Skyttekreds

Kom og prøv skydning med luftriffel i vores opstillede skydetrailer!

10.00 - 13.00
Tronholmparken

Seniordag - Randers Billard Klub af 1958

Seniorbillard, en sport hvor du aldrig bliver for gammel!

10.00 - 13.00
Tronholmparken

Seniordag - Randers Senior Gym

Bevæg dig – bevar dig. Motion har ingen alder!

10.00 - 13.00
Tronholmparken

Seniordag - Senioridræt Bjerregrav Boldklub

Kom og prøv Krolf og hør om vores andre spændende tilbud!

10.00 - 10.45
Tronholmparken

Seniordag - Oplæg ved John Engelbrecht

Kom forbi til et underholdende oplæg om "Livet i den 3. alder". Der er garanti for muntre anekdoter og skæve betragtninger, når Jogn Engelbrecht går på scenen!

10.00 - 13.00
Tronholmparken

Seniordag - Hornbæk Gymnastik Forening

Dans med HGF - det styrker både krop og humør!

10.00 - 13.00
Tronholmparken

Seniordag - Sundhedshøjskolen

Oplev og prøv vores nyopstartede rygtræningshold!

10.00 - 13.00
Tronholmparken

Seniordag - Hjerteforeningen Randers

Vi er klar til at give gode råd og vejledning samt lave en blodtryksmåling!

10.00 - 13.00
Tronholmparken

Seniordag - Ældre Sagen

Mød Ældre Sagen og hør om deres aktive motionstilbud

10.00 - 13.00
Tronholmparken

Seniordag - Gåmotion

Vil du gerne gå motionsture sammen med andre, men mangler du nogen at gå med? Så kom og hør om ”Gåbussen”.

11.00 - 16.00
Randers Kloster

Loppemarked på Randers Kloster

Randers Kloster tømmer lofterne og rydder ud i kælderrummene og inviterer til loppemarked

11.00 - 12.00
Boldbanen

Cirkus forestillinger for børn i alderen 1 - 6 år

Cirkus forestillinger for børn i Randers kommunes dagpasning i alderen 1 - 6 år.

12.00 - 14.00
Havnen

Frokost sejlads.

Frokost sejlads

12.00 - 16.00
Atelier 12B

Udstilling i Atelier 12B i Randers

Atelier 12B - åbent værksted med billedkunst, kunsthåndværk, keramik m.m.

12.00 - 12.30
Rådhustorvet

Nujork Denzing Kwiin af Theatre Irrwisch (Østrig)

En gruppe skøre discodansere kridter dansegulvet op, når deres DJ sætter strøm på hans voluminøse lydanlæg.

12.00 - 14.00
Rådhustorvet

Teknisk Skole Silkeborg -

Morgendagens gastronomiske stjerner

13.00 - 15.00
Enghøj Sognegård

Kunstudstilling med Helga Kristmundsdóttir

Helga Kristmundsdóttir udstiller sine malerier

14.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

FARVELAB

Eksperimenter med lys og farve

14.00 - 17.00
Jazz- og Folkteltet i Dytmærsken

Peter Vildmand

Peter Vildmand er tilbage med hygge til Jazz- og Folkteltet

15.00 - 17.00
Havnen

Eftermiddags sejlads.

Eftermiddags sejlads

15.00 - 18.00
Havnefronten (citysiden) ved Randers Bro

WaterBalls

WaterBalls - NYT forskellige farver

15.00 - 15.30
Houmeden

WEGENSTREITS GUESTS af Theatre Irrwisch (Østrig)

Stylteteater udført med kærlighed og anarkisme

15.00 - 18.00
Cykelbørsen

Fernisering

Udstilling med Randers-billeder i Cykelbørsen ved Claus Ørsted.

16.00 - 23.59
Havnefronten (citysiden) ved Randers Bro

OktoberFest Teltet

OktoberFest Teltet med den gode tyrolerstemning.

16.00 - 17.00
Sct. Mortens Kirke

Rundvisning

Se dig omkring i Sct. Mortens Kirke

16.00 - 19.00
Barry's Pub

DAVE & HELGE / VIOLIN & GUITAR

Violin & Guitar når det er allerbedst. Irsk, skotsk folkemusik og stort udvalg af alverdens øl.

17.00 - 23.59
Østervold

Irske Telt - Østervold

Irske Telt - Vi kræser om vores gæster

18.00 - 00.00
Havnen

Tivoli

Randers Ugen byder på Tivoli

18.00 - 22.00
Rosenlund, Tøjhushaven

Gourmet I Tøjhushaven

POP-up Restaurant fra NORevent

18.30 - 20.30
Havnen

Aften sejlads.

Aften sejlads

19.00 - 21.30
Helligåndshuset

Baggårdsfortællinger

Randers Fortællerne inviterer til en stemningsfuld aftenvandring med fortællinger og musik i udvalgte gårde og haver. Billetter købes hos AOF og FOF.

19.00 - 21.00
Justesens Plæne

CYKELTUR MED CYKLISTFORBUNDET

Aftencykeltur i og omkring Randers.

19.00 - 21.00
Randers Beredskabsmuseum

Åbent hus i bunkeren

I Randers Ugen kan du besøge den 'Hemmelige' bunker på Vestre Bakkevej i Randers.

19.00 - 21.00
Randers Midtby

MTB Randers Street Challenge

MTB Randers Street Challenge 2016

19.00 - 22.00
Sct. Clemens Kirke

Kirke for alle sanser

Sct. Clemens Kirke holder "åbent hus" i anledning af Randersugen. Der er noget for alle sanser; musik, smuk lys-sætning i kirkerummet og duften af frisk-brygget kaffe i Clemenshuset.

19.30 - 21.30
Randers EgnsTeater

Uddrivelsen

EN FORESTILLING OM, AT DER ER MÅSKE ER MERE MELLEM HIMMEL OG JORD, END VI FORESTILLER OS

20.00 - 22.00
Underværket

The Happy River Band - irske toner

Shane Donnelly, den ene halvdel af Jane & Shane, har sammen med Louise Vangsgaard og Mads Knude dannet en ny, spændende trio.

20.00 - 03.00
Cafe Von Hatten
20.00 - 23.00
Jazz- og Folkteltet i Dytmærsken

Bourbon Street Jazzband

Også en af traditionerne i Jazz- og Folkteltet

20.00 - 23.30
Torvet i Storegade

KINGS OF ROCK

Pop, rock og kolde øl. God musik og fest for alle voksne på torvet i Storegade.

23.55 - 03.30
Barry's Pub

ELECTRIC FEDERATION

Rematch med Electric Federation. Mere af den super fede musik.

Fredag, 19. aug.

08.00 - 18.00
Randers Bibliotek

Bamsebad

Tag et bad med de farlige bamser

09.00 - 20.00
Tronholmparken

Minigolf

Kom og slå et slag sammen med familie og venner

09.00 - 22.00
Havnen

FLODbadet

Oplev det fremtidige FLODbad i Randers Ugen

09.30 - 10.15
Boldbanen

Cirkus forestillinger for børn i alderen 1 - 6 år

Cirkus forestillinger for børn i Randers kommunes dagpasning i alderen 1 - 6 år.

10.00 - 17.00
Fritidscentret

Censurfri Udstilling 2016 - Randers Ugens 40 Års Jubilæum

Censurfri Udstilling 2016, fejre Randers Festuges 40 Års Jubilæum. Over 115 forskellige kunstnere fra hele landet er med på Censurfri, der foregår hvert år i hele Randers Festuge.

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

LYSETS OG FARVENS MESTER- Theodor Philipsen

Markant og enestående udstilling med en af dansk kunsts mest banebrydende kunstnere - den danske maler og impressionist Theodor Philipsen (1840-1920)

10.00 - 12.00
Randers Fjord Golfklub

Gå en gratis golfrunde

Gratis Golf på Pay & Play bane

10.00 - 15.00
GAIA Museum Outsider Art

Kunsten er lang, Livet er kort, Graven er sort

Oplev en helt særlig udstilling med outsiderkunstneren Kenneth Rasmussens fantastiske strik og grafiske værker på GAIA Museum

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

INGE RASMUSSEN - Mindeophængning

Mindeophængning i KUNSTLABORATORIET

10.30 - 11.15
Boldbanen

Cirkus forestillinger for børn i alderen 1 - 6 år

Cirkus forestillinger for børn i Randers kommunes dagpasning i alderen 1 - 6 år.

12.00 - 16.00
Atelier 12B

Udstilling i Atelier 12B i Randers

Atelier 12B - åbent værksted med billedkunst, kunsthåndværk, keramik m.m.

12.00 - 14.00
Havnen

Frokost sejlads

Frokost sejlads.

12.00 - 14.00
Havnen

Eftermiddags sejlads.

Eftermiddags sejlads

12.00 - 01.00
Havnefronten (citysiden) ved Randers Bro

OktoberFest Teltet

OktoberFest Teltet med den gode tyrolerstemning.

12.00 - 18.00
Havnefronten (citysiden) ved Randers Bro

WaterBalls

WaterBalls - NYT forskellige farver

12.00 - 12.30
Rådhustorvet

GRANNIES af Theatre Irrwisch (Østrig)

Pensionister har også brug for at gå grassat.

13.00 - 15.00
Enghøj Sognegård

Kunstudstilling med Helga Kristmundsdóttir

Helga Kristmundsdóttir udstiller sine malerier

14.00 - 01.00
Havnen

Tivoli

Randers Ugen byder på Tivoli

15.00 - 18.00
Jazz- og Folkteltet i Dytmærsken

Creole Catz

Jazz og boogie i Jazz- og Folkteltet denne fredag eftermiddag

15.00 - 15.30
Brødregade

Nujork Denzing Kwiin af Theatre Irrwisch (Østrig)

En gruppe skøre discodansere kridter dansegulvet op, når deres DJ sætter strøm på hans voluminøse lydanlæg.

15.00 - 19.00
Jens Otto Krags Plads

#teltet – Fredagsbar og fodboldturnering

Fredag eftermiddag fejrer (eller begræder) vi sammen skoleårets begyndelse. Kom ned forbi #teltet og få en forsmag på de kommende fredagscaféer på de enkelte skoler.

15.30 - 18.30
Barry's Pub

REBOLD BAND

Fredags-Bar med underholdende livemusik & pipeline-øl

18.00 - 22.00
Rosenlund, Tøjhushaven

Gourmet I Tøjhushaven

POP-up Restaurant fra NORevent

18.30 - 20.30
Havnen

Aften sejlads.

Aften sejlads

18.30 - 22.00
PAKHUSET

FISK VILDT OG SASCHA DUPONT - I PAKHUSET

PAKHUSET FÅR FORNEMT BESØG I RANDERS UGEN

19.00 - 01.00
Havnekajen ved Havnegade

Musik og udskænkning

Peter Vildmand spiller i Hithause

19.00 - 23.59
Østervold

Irske Telt - Østervold

Irske Telt - Vi kræser om vores gæster

19.00 - 22.00
Jazz- og Folkteltet i Dytmærsken

Trier – Lindby & Lui

Kendte hver for sig - nu sammen

19.30 - 21.30
Randers EgnsTeater

Uddrivelsen

EN FORESTILLING OM, AT DER ER MÅSKE ER MERE MELLEM HIMMEL OG JORD, END VI FORESTILLER OS

20.00 - 03.00
Cafe Von Hatten
20.00 - 23.00
Sct. Mortens Kirke

Natkirke

med Taizé- og nadverandagt ved sognepræst Ingelise Strandgaard

20.00 - 21.00
Jens Otto Krags Plads

#teltet – Ruben Søltoft

Standup-komiker Ruben Søltoft lægger med sin opvarmer vejen forbi Ungerådets telt i Randers Ugen.

20.30 - 00.30
Torvet i Storegade

AD/HD

Pop, rock og kolde øl. God musik og fest for alle voksne på torvet i Storegade.

21.00 - 00.00
Tante Olga

Heyya

Alle tidens største pophits, så der er lagt op til fest og farver i godt selskab.

21.15 - 22.00
Jens Otto Krags Plads

#teltet - Blue Cells

lokal livemusik

22.30 - 01.00
Jazz- og Folkteltet i Dytmærsken

Den Danske Mafia

Fut i Fejemøget med John Mogensen kopiband

23.59 - 04.00
Barry's Pub

TONY & THE PETERS

Musikalsk trio med nye og gamle hits fra de sidste mange årtier.

Lørdag, 20. aug.

09.00 - 20.00
Tronholmparken

Minigolf

Kom og slå et slag sammen med familie og venner

09.00 - 15.00
Randers Bibliotek

Bamsebad

Tag et bad med de farlige bamser

09.00 - 01.00
Havnekajen ved Havnegade

Musik og udskænkning

Peter Vildmand spiller i Hithause

09.00 - 22.00
Havnen

FLODbadet

Oplev det fremtidige FLODbad i Randers Ugen

09.30 - 10.00
Havnen

Officiel åbning af Havnedagen

Officiel åbning af havnedagen, hvor formanden for havnens bestyrelse Henning Jensen Nyhuus holder åbningstalen.

10.00 - 17.00
Fritidscentret

Censurfri Udstilling 2016 - Randers Ugens 40 Års Jubilæum

Censurfri Udstilling 2016, fejre Randers Festuges 40 Års Jubilæum. Over 115 forskellige kunstnere fra hele landet er med på Censurfri, der foregår hvert år i hele Randers Festuge.

10.00 - 10.30
Havnen

Randers Pigegarde underholder

Randers Pigegarde starter dagen med et festlig indslag

10.00 - 16.00
Havnen

Åbent skib i Marinehjemmeværnets fartøj

Igen i år er der mulighed for at komme ombord i Marinehjemmeværenets fartøj

10.00 - 23.00
Havnen

Gamle restaurerede træskibe.

Randers Træskibsbådslaug viser deres gamle restaurerede træskibe

10.00 - 01.00
Havnen

Tivoli

Randers Ugen byder på Tivoli

10.00 - 14.00
Randers Naturcenter

Store Gudenådag

Store Gudenådag på Randers Naturcenter

10.00 - 16.00
Østervold

Kom til geocaching aktivitetsdag

Geocaching aktivitetsdagen er åben for alle og der er rig mulighed for at prøve at geocache og for at prøve de mange sjove aktiviteter med familien og venner.

10.00 - 14.00
Shellgrunden ved Busterminalen

Prøv en gratis tur i dobbeltdækker

Nobina Danmark A/S inviterer til hygge, gratis pølser og buskørsel i dobbeltdækker

10.00 - 14.00
Tronholmparken

Swim Team Neptun

Kom og mød Swim Team Neptun og få en forsmag på hvad svømning også kan være

10.00 - 13.00
Tronholmparken

Kallehavegaard Rideklub

Pony træk med Kallehavegaard Rideklub

10.00 - 16.00
Tronholmparken

Randers Sportsdykker Klub

Børnedykning med Randers Sportsdykker Klub

10.00 - 13.00
Havnen

Kano - tons

Et event hvor kanoer dyster 2 og 2 mod hinanden i forskellige discipliner

10.00 - 13.00
Havnen

Falck - overfladesvømmere

Falcks overfladesvømmere kan yde en hurtig og effektiv livreddende indsats, i forhold til traditionel bådredning.

10.00 - 13.00
Rådhustorvet

Lions BIlnøglelotteri 2016

Lions Bilnøglelotteri 2016

10.00 - 23.00
Havnegadeparken

HAVNEGADEPARKEN - Åbning ved borgmester Claus Omann Jensen

Kom og oplev eksperimentet udfolde sig, når en travl og trafikeret Havnegade for en dag genopstår som Havnegadeparken.

10.00 - 12.00
Randers Fjord Golfklub

Gå en gratis golfrunde

Gratis Golf på Pay & Play bane

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

INGE RASMUSSEN - Mindeophængning

Mindeophængning i KUNSTLABORATORIET

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

LYSETS OG FARVENS MESTER- Theodor Philipsen

Markant og enestående udstilling med en af dansk kunsts mest banebrydende kunstnere - den danske maler og impressionist Theodor Philipsen (1840-1920)

10.30 - 12.00
Sct. Mortens Kirke

Randers Bykors Sommerkoncert

Randers Bykors Sommerkoncert er blandt andet med Faurés Requiem (ver. 1888) og Haydn-messe. Solist: Mariann Fredsgaard Ravnkilde Mikkelsen. Organist: Claus Pedersen. Dirigent: Niels Bastrup

10.30 - 13.30
Jazz- og Folkteltet i Dytmærsken

Lokale bands i teltet

Hattens Hotte Huer, Little People og Randers Produktionshøjskoles Band - 3 bands på stribe

11.00 - 15.00
Havnen

Sejlads med Lillebjørn

Oplev fjorden fra søsiden

11.00 - 13.00
Randers Bibliotek

Bifamilie på tur

Randers og Omegns Biavlerforening er på besøg i Børnebiblioteket

11.00 - 13.00
Tronholmparken

RgF - Parkour

Prøv gadeidætten Parkour

11.00 - 15.00
Tronholmparken

Randers Taekwondo Klub

Prøv den koreanske kampkunst Taekwondo, der lægger stor vægt på brug af hele kroppen.

11.00 - 15.00
Tronholmparken

Randers Freja Atletik

Prøv kræfter med atletikkens mange discipliner

11.00 - 15.00
Tronholmparken

Kristrup Tennisklub

Oplev glæden ved at spille tennis sammen som familie - kom til minitennis og beach tennis

11.00 - 13.00
Tronholmparken

Randers Thunder AFC

Amerikansk Fodbold - Åben træning med Randers Thunder AFC

11.00 - 14.00
Randers Kunstmuseum

FARVELAB

Eksperimenter med lys og farve

11.00 - 13.00
Konen med æggene

Harmonika musik

Randers Gårdmusikanter

11.00 - 13.00
Konen med æggene

Gårdmusikanter

Gårdmusikanterne fra Randers

12.00 - 16.00
Atelier 12B

Udstilling i Atelier 12B i Randers

Atelier 12B - åbent værksted med billedkunst, kunsthåndværk, keramik m.m.

12.00 - 14.00
Havnen

Frokost sejlads

Frokost sejlads.

12.00 - 01.00
Havnefronten (citysiden) ved Randers Bro

OktoberFest Teltet

OktoberFest Teltet med den gode tyrolerstemning.

12.00 - 18.00
Havnefronten (citysiden) ved Randers Bro

WaterBalls

WaterBalls - NYT forskellige farver

12.00 - 23.59
Østervold

Irske Telt - Østervold

Irske Telt - Vi kræser om vores gæster

12.30 - 13.30
Tronholmparken

Randers Cheerleaders

Oplev de højtflyvende piger og drenge, og prøv selv kræfter med de seje stunt

13.00 - 16.00
Enghøj Sognegård

Kunstudstilling med Helga Kristmundsdóttir

Helga Kristmundsdóttir udstiller sine malerier

14.00 - 15.30
Tøjhushaven

Agilityopvisning

Agilityopvisning med øvede og mindre øvede hunde.

14.00 - 15.00
Randers Kunstmuseum

Udstillingsintroduktion LYSETS OG FARVENS MESTER - Theodor Philipsen

Introduktion til udstillingen LYSETS OG FARVENS MESTER - Theodor Philipsen

14.00 - 16.00
Havnegadeparken

PICNIC - Kage på kanten

Oplev Havnegadeparken og få et stykke kage

14.00 - 14.30
Rådhustorvet

Kåring af Randers Pigen 2016

Vi kårer dette års vinder

14.30 - 17.00
Jazz- og Folkteltet i Dytmærsken

Lasse "Boogie" Jensen

The Boogie Dane

15.00 - 17.00
Havnen

Eftermiddags sejlads

Eftermiddags sejlads.

16.00 - 16.45
Jens Otto Krags Plads

#teltet - Sofie Daugaard

lokal livemusik

17.00 - 22.00
Havnegadeparken

PICNIC - Grill på græsset

Vi tænder op i grillen - medbring mad og børn - så holder vi grillen varm og sørger for snobrød

17.15 - 18.00
Jens Otto Krags Plads

#teltet - Tin Can Telescope

lokal livemusik

18.00 - 20.30
Jazz- og Folkteltet i Dytmærsken

Jazz’erne fra Horsens

Husker I Jazznødderne????

18.00 - 22.00
Rosenlund, Tøjhushaven

Gourmet I Tøjhushaven

POP-up Restaurant fra NORevent

18.30 - 22.00
Havnen

Regatta Sejlads. UDSOLGT

Regatta sejlads

18.30 - 22.00
PAKHUSET

FISK VILDT OG SASCHA DUPONT - I PAKHUSET

PAKHUSET FÅR FORNEMT BESØG I RANDERS UGEN

19.30 - 20.30
Sct. Peders Kirke

Sct. Peders Koncertkors Randersugekoncert

Nordisk kormusik i særklasse

20.00 - 23.00
Underværket

The Weather Report Project

An evening with the Holy Grail of Fusion Music

20.00 - 03.00
Cafe Von Hatten
20.00 - 20.20
Jens Otto Krags Plads

#teltet - RON$

lokal livemusik

20.30 - 00.30
Torvet i Storegade

OUTPUT

Pop, rock og kolde øl. God musik og fest for alle voksne på torvet i Storegade.

20.45 - 22.00
Jens Otto Krags Plads

#teltet - Von Dü

Turbinen på tour. Von Dü - Ska/reggae

21.00 - 23.00
Havnen

Lysregatta

Afslutning på Havnedagen

21.00 - 00.00
Jazz- og Folkteltet i Dytmærsken

Jordan’s Drive

Årets Randers-uge i Jazz- og Folkteltet afsluttes med høj cigarføring

23.00 - 23.15
Havnen

Festfyrværkeri

Traditionen tro afsluttes Randers Ugen og 40 års jubilæet med festfyrværkeri. Fri entré.

23.59 - 04.00
Barry's Pub

BRØDRENE

Musikalske tvillingebrødre med charme, talent og rigtig god musik.

Søndag, 21. aug.

09.00 - 16.00
Tronholmparken

Minigolf

Kom og slå et slag sammen med familie og venner

09.00 - 22.00
Havnen

FLODbadet

Oplev det fremtidige FLODbad i Randers Ugen

10.00 - 17.00
Fritidscentret

Censurfri Udstilling 2016 - Randers Ugens 40 Års Jubilæum

Censurfri Udstilling 2016, fejre Randers Festuges 40 Års Jubilæum. Over 115 forskellige kunstnere fra hele landet er med på Censurfri, der foregår hvert år i hele Randers Festuge.

10.00 - 11.30
RgF Hallen

Søndags Fræs - børn op til 6 år

Sjov og samvær med familien

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

LYSETS OG FARVENS MESTER- Theodor Philipsen

Markant og enestående udstilling med en af dansk kunsts mest banebrydende kunstnere - den danske maler og impressionist Theodor Philipsen (1840-1920)

10.00 - 12.00
Randers Fjord Golfklub

Gå en gratis golfrunde

Gratis Golf på Pay & Play bane

10.00 - 16.00
Randers Kunstmuseum

INGE RASMUSSEN - Mindeophængning

Mindeophængning i KUNSTLABORATORIET

11.00 - 12.30
Enghøj Kirke

Udendørs gudstjeneste

"Ingen fremtid uden....." er temaet for vores udendørs gudstjeneste for hele familien.

12.00 - 16.00
Havnefronten (citysiden) ved Randers Bro

WaterBalls

WaterBalls - NYT forskellige farver

12.00 - 13.30
RgF Hallen

Søndags Fræs - børn 6-12 år

Sjov og samvær med familien

12.30 - 15.00
Enghøj Sognegård

Kunstudstilling med Helga Kristmundsdóttir

Helga Kristmundsdóttir udstiller sine malerier

13.00 - 17.00
Sparekassaen Kronjylland

Likons Bilnøglelotteri 2016

Lions Bilnøglelotteri 2016

14.00 - 16.30
Øster Velling Præstegård

Tro og demokrati Sensommermøde

Debat med biskop Henrik Wigh-Poulsen og folketingsmedlem Naser Khader

16.00 - 18.00
Skovbakken

Randers Ugens afslutningskoncert

Randers Kammerorkester spiller Randers Ugens afslutningskoncert på Skovbakken. Skuespilleren Kurt Ravn og sangeren Lene Siel er solister. Gratis adgang.

Arrangører

Log på